FINANCIJSKA PISMENOST

Učim s Gospodinom Finom edukativni je projekt namijenjen educiranju učenika osnovnih škola, ali i nastavnika te roditelja o važnosti financijske pismenosti i mirovinske štednje. Učenici od petog do osmog razreda svih osnovnih škola u Hrvatskoj imaju priliku, prateći emisije i sudjelujući u kreativnom zadatku putem natječaja, boriti se za vrijedne nagrade i dokazati da su svjesni važnosti štednje, ali i važnosti razumijevanja financijskih pojmova.

Edukativne emisije plasiraju se tempom od dva tjedna po sljedećem rasporedu:

1. MODUL: OSNOVE FINANCIJA - 4. listopada
2. MODUL: IZRADA BUDŽETA – 18. listopada
3. MODUL: ŠTEDNJA - 2. studeni
4. MODUL: ODGOVORNO UPRAVLJANJE NOVCEM – 15. studeni

U svakoj emisiji predavačica Nikol Šćrbec sa Zagrebačke škole ekonomije i managementa, uz voditeljicu i moderatoricu Luciju Helenu Kajić, te gosta i psihologa Mateja Nakića, educiraju učenike osnovnih škola, buduće financijske znalce.

Učim, štedim, znam da vrijedim!

Više na linku: https://gospodinfin.vecernji.hr/

„Osnove financija“, odnosno prvi modul edukativnog projekta Učim s gospodinom Finom dio je od ukupno četiri modula koji će pripremiti učenike osnovnih škola na kreativni zadatak. Učenici će, prateći emisije, dobivati stečeno znanje iz financijske pismenosti koje će ih pripremiti na kreativni natječaj.

1. MODUL: „Osnove financija“

Nakon osnova financija, financijsko znanje penje se za stepenicu više! Vrijeme je za izradu budžeta, no prije svega treba odgovoriti na pitanje i što je to budžet. Kako je moguće uz džeparac uštedjeti novac za vlastite želje i potrebe? Može li se doista kupiti neka skupa stvar samo od džeparca, i što je potrebno da bi se to i ostvarilo? Nikol Šrbec i Lucija Kajić u drugom modulu "Izrada budžeta" objašnjavaju male tajne kvalitetne štednje, ali i ulaganja novca, kako bi gledatelji znali što znači biti financijski pripremljen za nepredviđene situacije. Drugi modul donosi konkretne i praktične savjete, te naravno, priprema školarce za kreativan zadatak. Učim, štedim, znam da vrijedim!

2. MODUL: „Izrada budžeta“

U drugom modulu i emisiji o financijskoj pismenosti „Izrada budžeta“ namijenjenoj osnovnoškolcima, nastavnicima ali i svima ostalima koji žele obogatiti svoje financijsko znanje, saznalo se o štednji, organiziranju budžeta, ali i važnom pravilu za kvalitetno raspolaganje novcem.

3.MODUL: Štednja

Da bi znali koji su njihovi životni ciljevi, naši školarci najprije moraju savladati osnove štednje te saznati na koje se sve načine novac može štedjeti. Nikol i Lucija u 3. modulu govore o kratkoročnim, srednjeročnim i dugoročnim životnim i financijskim ciljevima, a dotiču se i različitih vrsta štednji. A vista, otvorena, stambena ili oročena, iako na prvu zvuči zbunjujuće, nakon ovog modula učenici će znati koje sve vrste štednje postoje, kako planirati štednju i kako odgovornije raspolagati novcem koji posjeduju.

4. MODUL: PSIHOLOGIJA NOVCA

U posljednjem modulu vrijeme je i da naši školarci saznaju kolika je važnost novca za osobnu sreću. Je li bogatstvo zaista ono što ne vidimo te što je točan odraz bogatstva u današnjem vremenu, na ta pitanja i zanimljive tvrdnje ovog puta je asistirao novi gost, magistar psihologije Matej Nakić. Naša predavačica Nikol Šćrbec se tako s novim gostom dotakla zanimljivih činjenica glede psihologije štednje te su zajedno razgovarali zašto je važno znati upravljati novcem i kako postići samokontrolu pri štednji.

Nagradni zadatak za prijavljene timove: Oživi gospodina Fina kroz kreativni videozapis i osvoji nagradu od 15.000 kuna

Više na linku: https://www.vecernji.hr/biznis/nagradni-zadatak-ozivi-gospodina-fina-kroz-kreativni-videozapis-i-osvoji-nagradu-od-15-000-kuna-1543599​

.