4.veljače 2013. -KLOKAN BEZ GRANICA

Autor: Jadranka Ivanušić, 6. 2. 2013.

Ove školske godine OŠ Mertojak  sudjeluje u organizaciji međunarodnog matematičkog natjecanja  „Klokan bez granica“. Natjecanje "Matematički klokan"  popularizira matematiku među mladima, te širi osnovnu matematičku kulturu.

Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom i izvan redovitih školskih programa. Ovogodišnje natjecanje je 15. po redu, a održati će se u četvrtak, 21. ožujka 2013. godine u 12:00h u isto vrijeme u svim školama sudionicama. Na natjecanju mogu sudjelovati svi učenici koji to žele i koji do četvrtka, 7. veljače 2013. svojim blagajnicima u razredu donesu 15 kn.

Motto igre - natjecanja "Matematički klokan" je: bez selekcije, eliminacije i finala. Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Sastoji se od 12 zadataka za skupine Pčelica i  Leptirić, odnosno 24 zadatka za sve ostale skupine. Zadaci su raznovrsni i poredani od lakših prema težima. Za svaki je zadatak ponuđeno pet odgovora od kojih je samo jedan ispravan. Službeni su jezici "Klokana" francuski i engleski, a pitanja su prevedena na jezike zemalja sudionica. Igra - natjecanje se samofinancira članarinom sudionika - natjecatelja. Prikupljena se sredstva koriste za organizaciju, pripremu zadataka i simbolične poklone svim natjecateljima. Najmanje polovina prikupljene svote mora se potrošiti za nagrade najboljima.

Prošle godine u isto vrijeme s približno istim zadacima natjecali su se učenici Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Indonezije, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Kolumbije, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Mongolije, Nizozemske, Norveške, Obale Bjelokosti, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Tunisa, Ukrajine, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država i Venezuele.

Natjecalo se više od 6.800.000 učenika u 51 zemlji, što ovo natjecanje čini najvećim školskim natjecanjem svijeta. U Hrvatskoj je 2012. godine natjecanje održano u 362 osnovne i 68 srednjih škola u svim županijama, a učenici su se natjecali podijeljeni u šest kategorija:
PČELICE         – II razred osnovne škole –- L
LEPTIRIĆI      – III razred osnovne škole - L
ECOLIERS       – IV i V razred osnovne škole –- E
BENJAMINS    – VI i VIIrazred osnovne škole - B
CADETS          – VIII razred osnovne i I razred srednje škole –- C
JUNIORS         – II i III razred srednje škole - J
STUDENTS      – IV razred srednjih škola –- S

Sigurni smo da ćemo ove godine i našim aktivnim sudjelovanjem ovaj broj znatno povećati.

Više o samom natjecanju, kao i zadatke ( i rješenja) s prijašnjih natjecanja možete pronaći na web stranicama Hrvatskog matematičkog društva