2015-10-06 15:39:16

SVJETSKI TJEDAN SVEMIRA - SVEMIRSKA ISTRAŽIVANJA

Rakete, danas jedino sredstvo za put u svemir, poznate su od davnina. Postoje priče da su još stari Egipćani izrađivali male projektile s potiskom, dakle nešto što nalikuje raketama. A prve 'prave raketice' izrađivali su još stari Kinezi. Poznato je da su ih privezivali na strelice kako bi ove dalje letjele. Na taj način su se relativno uspješno suprostavljali mongolskim hordama (bitka kod Kaifonga 1232. g.). Džingis-kan (1162-1227) do kraja života nije osvojio carstvo Jin. To su učinili tek njegovi nasljednici, uz pomoć južno-kineskog carstva Sung. No, iako su za raketni pogon znali još stari Kinezi i pokušavali ga iskoristiti u vojne svrhe, rakete su se u povijesti koristile uglavnom za vatromet. Tek tu i tamo kao oružje (najčešće protiv gusara). To je i razumljivo, jer sve do kraja 19. st nisu bile jasne fizikalne osnove raketnog pogona, pa je tako iskoristivost raketa bila, u najboljem slučaju, 10 %. 

Međutim, krajem 19. st. pojavio se Konstantin Eduardovič Ciolkovski (1857-1935), koji je dao fizikalne osnove raketnog leta, i predlagao je, još 1903. istraživanje svemira pomoću raketa. Računski je razradio uvjete rada raketnih motora u svemiru, te opisao uvjete leta prema Mjesecu i planetima. Čak se bavio i nuklearnim pogonom. Zbog tako plodnog rada Ciolkovskog (slika 1) nazivaju ocem astronautike.

U proteklih pedeset osam godina prema svemiru je lansirano više od sedam tisuća letjelica. Postoji na desetke tisuća dijelova letjelica koji su ušli u Zemljinu orbitu (ili ju čak i napustili), a koji su veličine nekoliko centimetara.

Pogledajte PowerPoint prezentaciju svemirskih istraživanja i najvažnijih letova u svemir (bez posade i sa posadom) koju je pripremio učenik 7. razreda Duje Štolfa.

Ako želite naučiti više o letovima u svemir, preuzmite knjigu Kratka kronologija svemirskih letova.


Osnovna škola Mertojak Split