6. ožujka 2013.-HUMANITARNA AKCIJA “RAZVEDRIMO ĐANIJU DJETINJSTVO”

Autor: Jadranka Ivanušić, 6. 3. 2013.

Prošle jeseni po prvi put je zazvonilo školsko zvono pozivajući stotinjak prvašića naše škole koji su veselo kročili u novo, najljepše razdoblje svoga života. Među njima je bilo jedno dijete koje se nije moglo veseliti školskim danima kao druga djeca, a to je naš mali učenik Đani. Osmijeh mu je kvarilo saznanje da boluje od teške i rijetke bolesti.

Nakon dvije godine traženja uzroka njegovom sve lošijem zdravstvenome stanju, tek početkom ove školske godine, Đani je dobio dijagnozu - bolest neuromišićne spojnice, kongenitalni mijastenički sindrom i.o.

Radi se o teškoj bolesti koja utječe na hranjenje, hod, govor te izaziva bolove u svim mišićima. Postoji mogućnost terapije koja će Đaniju olakšati život, odnosno držati bolest pod kontrolom kako ne bi došlo do pogoršanja, tj. mijasteničkih kriza s posljedicama kao što je oštećenje respiratornih organa.

Kako u Hrvatskoj nije moguće pomoći Đaniju, roditelji su ga odveli u Njemačku gdje su pronašli liječnika koji bi mu mogao olakšati život, ali Đanijeva obitelj se našla pred zidom zvanim novac koji je potreban za liječenje.

I dok naš prvašić marljivo sriče prva slova, učenici i djelatnici naše škole odlučili su pokrenuti humanitarnu akciju kako bi mu pomogli u liječenju i time vratili osmijeh na lice.

Đani je dijete kao i sva druga djeca, ali osim školske torbe na leđima nosi i veliku brigu. Ovom akcijom želimo smanjiti teret s njegovih leđa.

Prvotna ideja bila je organizirati humanitarnu akciju unutar naše škole. Svake godine na Dan škole i Dan župe Mertojak, Sv. Josipa, organiziramo prodajnu izložbu dječjih radova i školsku priredbu.

Ove godine smo odlučili  prikupljena sredstva donirati  Đaniju, a kako bismo privukli što veći broj posjetitelja, pozvali smo nekolicinu roditelja i bivših učenika naše škole koji su poznati javnosti. Na naše veliko zadovoljstvo mnogo se  djelatnika škole i roditelja angažiralo u želji da nam pomognu svatko na svoj način. Naše učiteljice s djecom i roditeljima organiziraju radionice na kojima se izrađuju  ukrasi koji će se prodavati na Dan škole. Brojne majke će za taj dan ispeći kolače, a ostali su  krenuli s nazivanjem prijatelja i poznanika  zbog čega

smo se  odjednom našli pred velikom listom izvođača koji su bili voljni sudjelovati u humanitarnoj akciji.

S obzirom na ograničenost školskog prostora odlučili smo posebno organizirati koncert koji bi se održao uoči Dana škole, 18.03.2013., a školsku priredbu i prodajnu izložbu ostavljamo za sam Dan škole, Sv. Josipa, 19.03. 2013.

Zahvaljujući susretljivosti Športskih objekata Split dobili smo dozvolu  korištenja velike dvorane na Gripama, a Grad Split nam je donirao novčana sredstva neophodna za samu organizaciju koncerta.

Škola kao pravni subjekt nema rješenje o skupljanju humanitarnih sredstava na ovako velikoj razini pa nam je Zaklada Kap za slap izašla ususret i  omogućila korištenje njihovog žiro računa i imena kao organizatora.

Pridružio nam se i Republički sindikat radnika Hrvatske koji će pomoći u distribuciji karata i traženju donacija za Đanija.

Veliki humanitarni koncert “Razvedrimo Đaniju djetinjstvo” održat će se 18.ožujka 2013. u velikoj dvorani Gripe s početkom u 19,00 sati.

Izvođači su:

ALEN NIŽETIĆ

BEND LIBAR

COCE

DALMATINO

GIULIANO

IVANA PERIČIĆ

IVO AMULIĆ

JOLE

LUKA NIŽETIĆ

NENAD VETMA

OLIVER DRAGOJEVIĆ

PERO PANJKOVIĆ

TBF

ZORICA KONDŽA

BEND FACE 2 FACE (KRISTIJAN I KARLO MIHALJEVIĆ)

KLAPA CAMBI – KAŠTEL KAMBELOVAC

MEDIJSKI POKROVITELJ:  RADIO DALMACIJA

GRAFIČKA OPREMA:  ŠKOLA ZA DIZAJN, GRAFIKU I ODRŽIVU IZGRADNJU – SPLIT

Cijena ulaznice:  30 kuna

Mjesta prodaje ulaznica: City Center one Split; osnovne i srednje škole; poštanski uredi (info: fb stranica „Razvedrimo Đaniju djetinjstvo”);

Zaklada Kap za slap

Žiro račun: PBZ 2340009-1110312616