23.rujna 2014.-EUROPSKA NOĆ ISTRAŽIVAČA

Autor: Jadranka Ivanušić, Lovorka Krstulović, 23. 9. 2014.

Hrvatska, Split · Zagreb
Web: www.noc-istrazivaca.hr
Organizacijski odbor Europske noći istraživača 2014
Društvo znanost.org, Sveučilište u Splitu,
Fakultet računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Zagrebu i HAMAG- BICRO.
Zagreb-Split, 19. rujna 2014.

Poziv školama za sudjelovanjem u Europskoj Noći istraživača
u Zagrebu i Splitu u petak 26.rujna 2014.

Poštovani učenici i nastavnici,
pozivamo Vas da sudjelujete na Europskoj noći istraživača 2014, jedinstvenoj manifestaciju koju promiče Europska komisija, a koja će se održati u petak, 26. rujna 2014. u Zagrebu u prodajnom centru Avenue Mall, te u Splitu na Marmontovoj ulici u vremenu od 18h do 23h.
Europska noć istraživača tradicionalno se održava svake godine zadnjeg petka u mjesecu rujnu u više od 300 gradova diljem Europe.

Već dvije godine zaredom, Split i Zagreb su domaćini ove manifestacije koja ima za cilj na zabavan i jednostavan način podići svijest šire javnosti o važnosti znanstvenog istraživanja za društvo kako bi se srušile predrasude koje često postoje prema znanstvenoistraživačkoj zajednici, te povećala zainteresiranost mladih za profesionalnu karijeru u znanosti.
Glavna tema ove noći je promicanje znanosti pod geslom "Istraživanje za inovacije, inovacije za javnost". Noć istraživača dovodi znanstvenike među ljude, na ulice i prodajne centre, van okvira u kojima se znanost odvija svakodnevno, kako bi se ljudima, a posebno mladima približilo što istraživači rade i naglasila njihova korisnost društvu. Cilj je privući i motivirati mlade, kreativne ljude, da se bave tako važnim poslom kao što je znanost kroz direktan kontakt sa vrhunskim hrvatskim znanstvenicima koji su svoju kreativnost i inovativnost u poslu već pokazali.
Program na svim punktovima u Zagrebu (Avenue Mall) i Splitu (Marmontova ulica) će biti cijelo vrijeme na raspolaganju za posjetitelje od 18h do 23h. Svečano otvaranje će biti upriličeno u 19h, a posebno iznenađenje za sve posjetitelje je predviđeno u 21h. Program je namijenjen zainteresiranoj javnosti, posebno djeci i mladima. Glavne aktivnosti će se odvijati kroz interaktivne Eureka module na malim pozornicama na kojima će istraživači predstavljati svoja znanstvena dostignuća i izazove za budućnost. Posjetitelje očekuje mnoštvo nagrada poput mini laboratorija, mikroskopa, detektora i sličnih znanstveno-popularnih igračaka. Detaljan program se može vidjeti na Web adresi www.noc-istrazivaca.hr, te na Facebook i Twitter stranicama.
Noć istraživača organizira Društvo znanost.org, u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, Fakultetom elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, te s Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije HAMAG-BICRO. Projekt je sufinanciran od Europske komisije kao prvi hrvatski projekt prihvaćen kroz program Obzor 2020 (ref. H2020-MSCA-NIGHT-2014-633305).
INFORMACIJE I KONTAKT: Web: http://www.noc-istrazivaca.hr; e-mail: kontakt@noc-istrazivaca.hr
Split: split@noc-istrazivaca.hr, Danijel Nejašmić, 095/1974-606
Zagreb: zagreb@noc-istrazivaca.hr, Doris Boras, 091/2336-995